شهردار زاوین تاکید کرد؛ لزوم توجه به ظرفیتهای سرمایه گذاری ناشناخته شهر زاوین

۱۳۹۶/۱۲/۱۲ تعداد بازدید: ۳۷۶

شهردار زاوین اظهار کرد: پتانسیل های بالای حوزه گردشگری در شهر زاوین وجود دارد که نه شهرداری و نه سرمایه گذاران دیگر به آن ورود پیدا نکرده اند.

علی ایزدیان در گفتگو با روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی گفت: شهر زاوین در 10 کیلومتری شمال مشهد و در 45 کیلومتری کلات قراردارد که از 3 محله زو سفلی و زو علیا و محمد آباد باحدود 35 هکتار وسعت شهری تشکیل شده است.
وی با اشاره به جمعیت حدود 5 هزار نفری این شهر، ادامه داد: شغل قالب مردم شهر زاوین کشاورزی و دامداری است و علی رغم اینکه حدود 10 سال از تبدیل شدن آن به شهر می گذرد، به دلایلی همچون قرار گرفتن در منطقه محروم،عدم وجود امکان اشتغال متناسب و کافی، خشکسالی، مهاجرت و کاهش جمعیت، همچنان  بافت روستایی آن حفظ شده است.
شهر زاوین به شهر آبشار و ابریشم معروف است، افزود: صنایع دستی شاخص در زمینه ابریشم با ثبت جهانی یونسکو ، محصولات کشاورزی و لبنی با کیفیت، غذاهای محلی فراوان منطقه ییلاقی زاوین و همچنین ظرفیتهای گردشگری، 3 سد در بخش زاوین از جمله قره تیکان، چهچهه و زاوین، آبشارهای زیبای نردبانک، بتخانه و ... ظرفیتهای خوبی است که در حوزه گردشگری در این شهر وجود دارد.
وی بیان کرد: متاسفانه سرمایه گذاران و حتی شهرداری و دست اندرکاران مدیریت شهری نیز تاکنون به حوزه مغفول مانده گردشگری ورود پیدا نکرده اند، در صورت که با معرفی هرچه بهتر طبیعت بکر و ظرفیتهای بالقوه موجود در این منطقه می تواند فرصت خوبی برای احداث زیرساختها و امکانات رفاهی و اقامتی برای گردشگران عبوری و کسب درآمد های پایدار برای شهرداری کم برخوداری چون زاوین باشد.
ایزدیان با بیان اینکه بسیاری از ظرفیتهای شهر زاوین ناشناخته مانده است،گفت: شهرک صنعتی زاوین در زمینی به وسعت 11 هکتار علی رغم فراهم بودن تمامی زیرساختهای لازم از جمله آب، برق ، گاز و ... به دلیل عدم حمایتهای لازم هیچ فعالیتی ندارد.
وی تصریح کرد: می توان با حضور سرمایه گذاران و استفاده بهینه از ظرفیت تولیدات دامی و لبنی، باغات، پرورش آبزیان در منطقه و ... در این شهرک صنعتی به اشتغال زایی و رونق اقتصادی در شهر زواین کمک کرد.
وی ادامه داد: با توجه به قرار گرفتن زاوین در مسیر شهر کلات، سالانه حدود 300 هزار گردشگر  برای دیدن جاذبه های زیبای تاریخی و طبیعی از جمله سد و آبشارهای زیبای زاوین ،منطقه تاریخی بتخواه  و قلعه کهنه زاوین، قره سو، کاخ خورشید، بهشت گمشده ارتوکند و ... در زاوین تردد می کنند.
شهردار زاوین با اشاره به زیرساختها خوب سد زاوین در 4 کیلومتری این شهر،گفت: آب سد زاوین تا کنون کاربری آب شرب داشته که با رایرزنی هایی که در حال انجام است؛ تلاش داریم با تغییر کاربری آب این سد و ایجاد زیرساختهای لازم در بخش تفریحات آبی چون قایقرانی، فضاهای اقامتی و ... مکانی را به عنوان هدف گردشگری در زاوین ایجاد کنیم.
وی خاطر نشان کرد: طرح های گردشگری درحال مطالعه، ایجاد شن شویی، مرکزمعاینه فنی، جایگاه عرضه سوخت CNG از جمله نیازهای منطقه زاوین است که با توجه به موقعیت جغرافیایی خوب این شهر و قرار گرفتن این شهر در مسیر تردد به کلات و روستاهای مختلف، هر یک از این طرح ها می تواند با توجیه اقتصادی مطلوبی همراه باشد.
ایزدیان بیان کرد: شهرهای کم برخوردار در حوزه جذب سرمایه گذار بسیار نیازمند کمکهای نهاد قدرتمندی چون سازمان همیاری شهرداریهای استان هستند، چرا که این نهاد می تواند با همیاری ها و مشارکتهای اقتصادی، فکری، مشاوره ای و تامین سرمایه گذار در به سرانجام رساندن طرح های اقتصادی شهرهای کم برخورداری چون زاوین، علاوه بر ایجاد درآمدهای پایدار به مدیریت مطلوب تر شهرهای کوچک کمک کند./ م.ا/1706/

  • - نویسنده:
نظرات

 نام:
 *نظر:
گزارش های تصویری
اوقات شرعی
Rss
آب و هوا