رئیس شورای شهر گناباد تأکید کرد؛ 15 هزار دانشجو در گناباد فرصتی برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری

۱۳۹۶/۱۰/۱۶ تعداد بازدید: ۳۳۷

رئیس شورای شهر گناباد اظهار کرد: با توجه به ظرفیتهای موجود، حضور 15 هزار دانشجو و قرار گرفتن شهر گناباد در مسیر پرتردد از جنوب کشور به مشهد، فرصتی خوبی برای توجه سرمایه گذاران در حوزه گردشگری ایجاد کرده است.

 رئیس شورای شهر گناباد اظهار کرد: با توجه به ظرفیتهای موجود، حضور 15 هزار دانشجو و قرار گرفتن شهر گناباد در مسیر پرتردد از جنوب کشور به مشهد، فرصتی خوبی برای توجه سرمایه گذاران در حوزه گردشگری ایجاد کرده است.

سید حسین پورهاشمی در گفتگو با روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی با اشاره به ویژگی‌های اقتصادی، صنعتی و گردشگری گناباد، گفت: گناباد با وسعت 5 هزار و 600 کیلومترمربع به‌عنوان آخرین شهرستان جنوبی استان خراسان رضوی از شهرهای کاخک، گناباد و بیدخت و جمعیتی حدود 90 هزار نفر تشکیل‌شده است.

وی افزود: شهر قدیمی گناباد به‌عنوان مرکز شهرستان در فاصله 280 کیلومتری مشهد قرارگرفته و از جاذبه‌های تاریخی بسیاری برخوردار است که می‌تواند در حوزه جذب گردشگر موردتوجه قرار گیرد.

رئیس شورای شهر گناباد با اشاره به ثبت جهانی قنات قصبه با قدمتی حدود 2500 سال، ادامه داد: مکانهای تفریحی زیادی ازجمله قلعه پشن ، روستای درب صوفه، قلعه فرود، آسیاب‌ها و آب‌انبارهای صفوی، مسجد جامع گناباد متعلق به 800 سال پیش، غارهای زیبای بیمرغ، امام زادگان یحیی بن محمد بن موسی کاظم (ع)کمرزیارت، سلطان محمد عابدکاخک و سلطان احمد بیمرغ در این شهر موجود است که هرکدام قابلیت ثبت جهانی دارد.

وی با اشاره به بازدید حدود 250 هزار نفر در سال گذشته از قنات قصبه و پیش بینی افزایش این تعداد در آینده، گفت: قنات قصبه با 33 کیلومتر طول، 407 میله چاه و مادرچاهی به عمق 350 متر از موقعیت مناسبی برای تبدیل شدن به یک ظرفیت جذاب توریستی برخوردار است که می توان با ایجاد امکانات رفاهی و اقامتی در این بخش مؤثر عمل کرد.

پورهاشمی به کلوت ها و مناطق کویری دست‌نخورده شهرستان گناباد اشاره و تأکید کرد: مجموعاً در بخش گردشگری قابلیت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری در شهر گناباد وجود دارد که می‌توان از توانمندی‌های دستگاه‌های متولی در حوزه سرمایه‌گذاری برای رونق این صنعت، اشتغال‌زایی و کسب درآمدهای پایدار استفاده کرد.

وی به قدمت 5 هزارساله سفال‌گری درروستای مند گناباد  اشاره کرد و افزود: امکان ایجاد یک شهرک صنایع دستی با کاربری تجاری،کارگاهی و گردشگری برای عرضه صنایع دستی و محصولات بومی این منطقه در محور منتهی به خراسان جنوبی به‌عنوان یک شاهراه پرتردد در مسیر اصفهان، شیراز، یزد، بندرعباس و ... فراهم شده که باید برای جذب سرمایه گذار جهت طرح برنامه ریزی شود.

وی با بیان اینکه گناباد با برخورداری از 3 هزار معلم به لحاظ فرهنگی در شرایط شاخصی قراردارد، ادامه داد: این شهر با برخورداری از 14 دانشگاه مختلف و 15 هزار دانشجو که حدود یک چهارم جمعیت شهر را تشکیل می دهند به جهت فرهنگی و علمی در موقعیت خوبی قرار دارد که این حجم دانشجو بومی و غیر بومی و تردد مسافران جنوب کشور برای ورود به استان از این شهر می تواند به عنوان یک شاخصه برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری مطرح باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر گناباد، بیان کرد: غالب فعالیت شغلی مردم شهرستان کشاورزی و دامداری است و ارتزاق این کشاورزان از حدود360 قنات فعال و جاری این منطقه انجام می شود و تولید محصولات شاخصی چون زعفران، پنبه، چغندر، گندم، جو، پسته و ... در این شهر مورد توجه قرار دارد؛ در حوزه صنعت نیز با وجود شهرک صنعتی گناباد و فعالیت 180 کارخانه شرایط خوبی در این شهر وجود دارد.

وی به آماده بودن تمامی جوانب ورود سرمایه‌گذاران برای اجرایی شدن طرح جمع آوری صنوف آلاینده شهر گناباد، اشاره و بیان کرد:  طرح خوبی در بخش انتقال صنوف آلاینده سطح شهر از دور سوم شورای شهر در حال پیگیری است و با اختصاص زمینی در فصای حدود 20 هکتاری در قسمت غربی شهر اقداماتی نظیر خیابان کشی، جدول گذاری و آماده سازی ها و اخذ مجوزات لازم با کاربری تجاری و کارگاهی نیز صورت گرفته است که می توان با انتقال هزار و 400 واحد آلاینده شناسایی شده در گناباد، ضمن ایجاد اشتغال به همین میزان، از فضای تخلیه شده در سطح شهر نیز برای استفاده بهنیه در زمینه های دیگر و اشتغالزایی استفاده کرد.

پورهاشمی با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی حوزه شهری گناباد لزوم بازنگری طرح تفضیلی شهر است، گفت: این طرح از سال 86 تصویب شده و مدت ده ساله آن در سال جاری به پایان رسیده است که سازمان همیاری می‌تواند در زمینه مطالعات این طرح به ما کمک کند.

وی با اشاره به تصویت طرح منطقه ویژه در شهر گناباد در سال 95 به‌عنوان سومین شهر دارای این قابلیت درکشور، عنوان کرد: این طرح نیز در 3 محور بازنگری طرحهای تفصیلی، جامع، مطالعات راهبردی و گردشگری در حال بررسی است که می توانیم از توان سازمان همیاری در حوزه مطالعات، تدوین، اجرا و حتی سرمایه‌گذاری در آن استفاده کنیم.

رئیس شورای شهر گناباد با تأکید بر نقش سازمان همیاری در حوزه سرمایه‌گذاری در سطوح  کلان شهرهای مختلف استان، ادامه داد: متاسفانه تعامل شهرداریها با این نهاد بیشتر معطوف به تامین نیازمندیهای حوزه شهری اعم از ماشین آلات، کالاها و تجهیزات مختلف بوده است و درک و آشنایی چندانی از تمامی قابلیتها و پتانسیلهای فراوان دو طرف وجود ندارد.

وی اظهار کرد: به‌عنوان یه راهکار اولیه می توان با برگزاری همایش ها و نشست های هم اندیشی کاربردی برای اعضای شورای شهرو شهرداران و مسوولان بخش های مختلف سازمان همیاری، ضمن تشکیل کارگروه های تخصصی مختلف اعم از اقتصادی، گردشگری، عمرانی و ...، معرفی و شناخت کاملی از قابلیتهای و پتانسیلهای سازمان همیاری و شهرداریهای استان ایجاد کرد تا اثر گذاری مطلوب تری را از تعامل بین این دو نهاد شاهد باشیم./.م.ا/1680/

  • - نویسنده:
نظرات

 نام:
 *نظر:
گزارش های تصویری
اوقات شرعی
Rss
آب و هوا